Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Małe kuchnie mogą być dla nas dużym wyzwaniem. W trakcie aranżacji należy wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, rozplanowanie i oczywiście estetykę. Jak zaprojektować kuchnię, aby spełniała wszystkie warunki?

Kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta?

Kupując mieszkanie w nowym bloku często mamy do wyboru kuchnię otwartą lub zamkniętą. W starych blokach czasami mamy możliwość zburzenia jednej ściany i połączenia kuchni z salonem. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, ponieważ zyskamy przestronność w pomieszczeniu. Kuchnię można zamienić na aneks i rozdzielić półwyspą kuchenną.

Jak dobrać meble do małej kuchni?

W małej kuchni każdy centymetr powinien być odpowiednio zagospodarowany. Nie ma mowy o odstępach pomiędzy meblami czy pustych kątach. Wolną przestrzeń z optymalizujemy wykorzystując różnej wysokości szafki. Jeżeli jest to możliwe, warto wybrać wysokie i bardzo pojemne. Doskonale sprawdzą się również wszelkie przeszklenia, które optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli kuchnia jest bardzo wąska, można zdecydować się na ciąg szafek po jednej stronie pomieszczenia. Ustawienie mebli w literę L sprawdza się w przypadku kwadratowej i prostokątnej kuchni.  Dobrym rozwiązaniem jest wybór szafek z przesuwanymi drzwiczkami oraz ze sprytnym systemem półek obrotowych i wysuwanych.  Szeroki wybór inspirujących mebli kuchennych można znaleźć między innymi w internecie: https://www.agatameble.pl/. W roli spiżarki sprawdzi się wysoka półka cargo, która może stać na przykład obok lodówki. W małej kuchni najczęściej nie ma miejsca na tradycyjny stół, dlatego dobrym pomysłem będzie ruchomy blat przytwierdzony do ściany. Sprytny pulpit można rozkładać jedynie podczas posiłku. Co więcej, krzesła również mogą być składane i powieszone na specjalnych hakach.

Kolory mają znaczenie

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wysokie szafki kuchenne, nie powinny być ciemne, ponieważ optycznie pomniejszą one kuchnię. Lepiej postawić na modne jasne kolory – biel, beż czy odcienie szarości. Dzięki temu kuchnia będzie sprawiała wrażenie bardziej przestrzennej. Fronty szafek mogą być również wykonane półprzezroczystego tworzywa sztucznego lub zmatowiałego szkła, dających poczucie głębi. Nieco więcej koloru dodadzą dekoracje i akcesoria – zioła na parapecie, barwne kubki na haczykach, wzorzysta lampa czy grafiki lub zdjęcia na ścianie. Unikalny klimat możemy uzyskać wybierając drewniany jasny blat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *