Jak ozdobić stół na święta?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Już za niecałe dwa tygodnie w każdym polskim domu rozbłyśnie blask choinki, a cała rodzina zasiądzie do wigilijnego stołu, który będzie centrum wydarzeń w najbliższych dniach. Na stole zagości dwanaście potraw, na przygotowanie których każda gospodyni domowa zbierała siły przez cały rok. Jednak ludzie jedzą przede wszystkim wzrokiem, dlatego też aby wszystko co pojawi się na stole było wyśmienite warto odpowiednio udekorować i stworzyć do tego piękną atmosferę świątecznego stołu.

Dekoracja stołu wydaje się, że jest zadaniem prostym, wystarczy położyć talerze, szklanki i biały obrus. Nic bardziej mylnego, ozdobienie stołu jest trudnym zadaniem, a każdy kto chce pochwalić się pięknem centrum ogniska domowego powinien na to poświęcić chwilę czasu i dobrze wszystko zorganizować.

Baw się kolorami

Świąteczny stół wcale nie musi być nudny. Białe obrusy z wydzierganymi na nim świątecznymi elementami już dawno przeszły do lamusa. Śmiało łącz kolory, jednak pamiętaj o spójności stołu z całym wnętrzem i zastawą stołową. Postaw na radosne i ciepłe kolory. Świetnie sprawdza się połączenie wszelkich odcieni bordowego ze złotem, granatu z bielą i zieleni z beżami. Baw się kolorami, a na pewno odkryjesz wiele bardzo ciekawych połączeń.

Bombki nie tylko na choinkę

Bombki na stole świątecznym
Bombki na stole świątecznym

Największym symbolem świąt są choinka i bombki, pomimo tego, że zazwyczaj występują razem, to wcale nie oznacza, że bombki możemy powiesić jedynie na choince. Równie dobrze sprawdzą się ustawione na stole, albo jako dodatek dekoracji świątecznej. Piękne prezentują się złote bombki na bordowym obrusie. Dobrą wiadomością dla tradycjonalistów jest to, że wszystkie kolory bombek sprawdzą się jako dekoracja stołu.

Zastawa stołowa

Zastawa świąteczna
Zastawa świąteczna

Nie bez znaczenia dla wyglądu naszego stołu jest wybór zastawy stołowej. To ona jest kluczowym elementem naszej dekoracji. Wyszczerbione i brzydkie talerze zepsują nawet najlepiej udekorowany stół. Dlatego jeśli jeszcze nie masz kompletnej zastawy, to najwyższy czas ją kupić. Warto również zaopatrzyć się w serwis kawowy (propozycje serwisów tutaj), w ten świąteczny czas herbata i kawa będzie lała się litrami. A przy długich rozmowach lampka wina będzie bardzo wskazana. Zaopatrz się w ładne lampki i karafki do wina, same w sobie będą doskonałą ozdobą.

Blask świeczki

Świeczki na stół wigilijny
Świeczki na stół wigilijny

Na świątecznym stole nie może zabraknąć świeczek, są one tak samo nieodzownym elementem jak bombki. Na rynku dostępnych jest wiele pięknych świeczek ze świątecznym motywem. Włóż je w szklany świecznik, dzięki temu ich blask będzie rozchodził się po całym pomieszczeniu. Takie świeczki będą wspaniałą dekoracją, może je połączyć z bombkami oraz z wieńcami świątecznymi.

Przy świątecznym stole spędza się najwięcej czasu. Zasiada się przy nim tuż po spadnięciu pierwszej gwiazdki, a odchodzi po trzech dniach, kiedy święta zbliżają się ku końcowi, a cała rodzina rozjeżdża się na wszystkie strony świata. Takie święta zdarzają się raz w roku, dlatego warto zadbać o najmniejszy element, dzięki któremu ten rodzinny czas na długo pozostanie w pamięci.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *