Jak efektownie i funkcjonalnie zasłonić okno

Sposób przesłaniania okna ma dwa znaczenia – funkcjonalne i dekoracyjne. Do wersji dziennej najchętniej wybieramy klasyczne firanki. W przypadku zaciemnienia wybór najczęściej pada na zasłony i rolety. Niektórzy łączą kilka opcji, co również jest ciekawym pomysłem, a przy tym daje dużo możliwości.

Funkcjonalność zasłon kwestią najważniejszą

Warto zastanowić się jaką rolę ma pełnić nasza przesłona. W praktyce oznacza to, że musimy określić ile światła powinno docierać do wnętrza, aby mieszkańcy czuli się w nim komfortowo. W pomieszczeniach naturalnie zaciemnionych (np. położonych od północnej strony) zaleca się stosowanie zasłon i rolet o dużej przepuszczalności. Odwrotna zasada dotyczy wnętrz wystawionych na południe czy zachód, w których liczy się przede wszystkim dobra ochrona przed męczącym, nadmiernym nasłonecznieniem (tu najlepsze będą materiały tkane gęsto). Kolejny praktyczny aspekt to długość – w kuchni bardziej funkcjonalne okazują się krótkie egzemplarze lub rolety, zaś w salonie lepiej postawić na długie, lejące się tkaniny, które dodadzą wnętrzu stylowego wyglądu.

Klasyczne zasłony gotowe

Mięsisty materiał jest świetny w przypadku mieszkań położonych przy hałaśliwych ulicach. Trzeba pamiętać jednak, że grube tkaniny są ciężkie, dlatego wymagają odpowiedniego mocowania. W sklepach dostępne są modele z metalowymi kołami (nazywane również przelotkami), czyli zasłony gotowe już do powieszenia na okrągłych karniszach. Drapowane i marszczone zasłony muszą być dużo szersze niż okno, nawet o 50 cm – koniecznie trzeba o tym pamiętać jeśli wybieramy tkaninę samodzielnie. Nie wszystkie tkaniny wyglądają dobrze po marszczeniu, a zwłaszcza te grube, których prawidłowe wykonanie jest trudną sztuką. Zasłony gotowe, przeszyte fabrycznie, mają już dopasowany sposób drapowania i ładnie się układają.

Firany nowoczesne w modzie

Lekkie, zwiewne tkaniny pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną i zapewniają dyskrecję w ciągu dnia. Ze względu na sposób ich tkania (splot rzadki) nie blokują dostępu światła. Najczęściej stosuje się woal, organzę (zwaną także organtyną), żakard i tiul – wykonane z bawełny, rzadziej z drogiego jedwabiu. Okno można również przyozdobić tzw. makaronami, czyli długimi nitkami o rożnej kolorystyce. Prawdziwym hitem są kryształowe girlandy, które dodają całości szyku i klasy. Miłośnicy klasyki skłaniają się raczej ku zasłonom z koronki lub żakardu. Do niedawna najczęściej wieszaliśmy białe firanki, dzisiaj jest ogromny wybór pod względem kolorystyki i wzornictwa.

Zasłony podnoszone

To zasłony gotowe do powieszenia nad oknem i przesuwane w górę i w dół. Można je nazwać połączeniem zasłon i rolet, co daje duże możliwości w sterowaniu ilością wpuszczanego do wnętrza światła. Najwygodniejsza opcja do kuchni, łazienki, a także na poddaszu lub do nietypowych okien, do których nie pasują tradycyjne rozwiązania. Sposób chowania zasłon jest różnoraki, stąd też odmienne nazwy każdego modelu: zawijane na wałek, rolety rzymskie, austriackie i kaskadowe. Przeważnie produkowane są z dość grubych i nieco sztywnych tkanin, np. bambusa, lnu lub poliestru.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *