Jak dobrać samodzielnie ogrzewanie domu?

Właściwe ogrzanie domu, szczególnie w miesiącach zimowych jest sporym wyzwaniem. Dlatego warto pamiętać, że dobór optymalnego źródła ogrzewania decyduje o ilości dostarczanego ciepła. Ma również wpływ na koszty ponoszone z tego tytułu. W przypadku braku możliwości podłączenia budynku do kotłowni miejskiej należy zaplanować indywidualny system ogrzewania. Sam projekt instalacji oraz jej wykonanie najlepiej zlecić fachowcom. Ale wyboru sposobu ogrzewania można dokonać samodzielnie.

Rodzaje źródeł ogrzewania

Różnorodność rozwiązań dostarczających ciepło jest tak duża, że nikt nie powinien mieć problemu z doborem systemu grzewczego. Co prawda niektóre z nich potrzebują specjalnej infrastruktury np. kotły gazowe wymagają dostępu do instalacji gazu ziemnego lub LPG, a chęć skorzystania z ciepła miejskiego jest uzależniona od bliskości magistrali cieplnej. Jednak poza tymi wyjątkami nie ma ograniczeń w montażu pozostałych systemów ogrzewania. Rodzaje źródeł dostarczających ciepło oraz ich wady i zalety omawia ekspert sklepu internetowego oferującego nowoczesne systemy grzewcze:

„Podziału źródeł ciepła można dokonać według wielu parametrów. Jednym z najważniejszych jest rodzaj zastosowanego paliwa. Ma on wpływ nie tylko na wysokość miesięcznych rachunków za ogrzewanie, ale także na koszt budowy instalacji grzewczej. Dawniej najpopularniejsze były paliwa kopalne w postaci różnych odmian węgla. Jednak od pewnego czasu coraz więcej osób przekonuje się do bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Jeżeli posiadamy przyłącze gazu ziemnego lub instalację LPG to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kotła gazowego. Jego niewątpliwą zaletą jest praktycznie bezobsługowe działanie. Niestety w tym przypadku należy się liczyć z wahaniami cen gazu, co może podnieść koszty ogrzewania. Dla osób pozbawionych dostępu do gazu polecane są nowoczesne kotły na biomasę. Charakteryzują się one wysoką sprawnością użytkową oraz niskimi kosztami eksploatacji, ponieważ ceny wyrobów z biomasy kształtują się od lat na zbliżonym poziomie. Pewną niedogodnością może być konieczność składowania paliwa. Jednak jego szeroka dostępność sprawia, że można je kupować według bieżących potrzeb”.

Rozwiązania pozwalające na obniżenie kosztów ogrzewania

Bez względu na model zastosowanego systemu ogrzewania istnieje kilka sprawdzonych sposobów pozwalających na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pierwszym z nich jest odpowiednie ocieplenie budynku. Właściwa izolacja termiczna pozwala na oszczędności rzędu 20%. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wyposażenie układu grzewczego w programator sterujący ogrzewaniem. Dzięki niemu możliwa jest regulacja temperatury w pomieszczeniach. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj końcowych urządzeń grzewczych. Montaż grzejników konwektorowych lub ogrzewania podłogowego to kolejne kilkanaście procent oszczędności. Zastosowanie powyższych rozwiązań potrafi w ogólnym rozrachunku obniżyć koszty ogrzewania nawet o 45%, co w skali całego sezonu grzewczego może dać kwotę nawet kilku tysięcy złotych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *