Jak czyścić kosiarkę spalinową?

O wyborze idealnej kosiarki spalinowej powstało już wiele artykułów, ale równie wielu użytkownik potrzebuje porad dotyczących dbania o zakupiony sprzęt. Odpowiednia konserwacja jest o tyle ważna, że pomaga utrzymać kosiarkę w dobrym stanie przez wiele lat, a nawet zapobiec wielu usterkom, które wymagają serwisowania.

Co należy sprawdzić przed użyciem kosiarki?

Rozpoczynając prace w ogrodzie, warto pamiętać o podstawowych zasadach gwarantujących bezpieczne korzystanie ze sprzętów. Przed uruchomieniem kosiarki spalinowej sprawdzamy stan ostrzy, poziom oleju oraz jakość filtra powietrza. Można także opróżnić pojemnik z odpadami, w którym znajduje się skoszona wcześniej trawa (o ile nasza kosiarka takowy posiada i nie korzysta z systemu mulczującego). O te kwestie należy zadbać przed każdym użyciem.

Tępe ostrza w kosiarce spalinowej – kiedy warto je wymienić?

Aby proces koszenia był sprawny i przynosił zamierzone rezultaty, sprzęt powinien posiadać sprawne ostrza. W innym przypadku, zamiast ścinać wystające źdźbła trawy, będą one jedynie delikatnie skrócone, a trawnik nie będzie wyglądał estetycznie. O tym, czy jest to najlepszy moment na zakup nowych ostrzy, można dowiedzieć się podczas rutynowej kontroli sprzętu jeszcze przed włączeniem. Zużyte ostrza są zakrzywione, a ich powierzchnia jest widocznie mniejsza.

Zużyty filtr powietrza – co robić?

Jednym z elementów kosiarki, który wymaga częstej wymiany, jest filtr powietrza. Pomaga on w ochronie silnika spalinowego, który mógłby zostać zanieczyszczony podczas wykonywania prac ogrodowych. Osad dostający się do wnętrza gromadzi się na cylindrach, tłokach i gaźniku. Wymiana filtra jest niezwykle prosta, ale różni się w zależności od tego, czy jest to filtr papierowy, gąbkowy czy z podwójnym filtrem. Podczas zakupu wybieramy części oryginalne, dlatego filtr powietrza Briggs&Stratton wybierzmy w przypadku kosiarki, która pracuje na silniku tej samej marki.

Po czym poznać uszkodzony fartuch w kosiarce?

Dla bezpieczeństwa osoby użytkującej sprzęt, stan fartucha w kosiarce także powinien być sprawdzony przed każdym użyciem. Należy to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem koszenia, a nawet przed samym włączeniem kosiarki. Jeżeli fartuch jest uszkodzony, dowiemy się o tym podczas wizualnej oceny jego stanu – ubytki zauważymy od razu. Wymiana jest w tym przypadku konieczna, gdyż fartuch zabezpiecza nogi przed ostrymi i twardymi elementami (takimi jak kamienie bądź szyszki), które mogą zostać odbite przez ostrza.

Części potrzebne do naprawy kosiarki spalinowej można znaleźć na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *