Inteligentne budownictwo przyszłością branży

W Polsce buduje się coraz więcej. Na każdym kroku powstają nowe budynki mieszkalne, zarówno te duże blokowiska, osiedla mieszkaniowe, domy szeregowe czy też jednorodzinne. Koszt budowy domu generalnie też jest różny, w zależności oczywiście od poszczególnych czynników, na przykład: kwestii uregulowania gruntu, użytych materiałów, wynajętej ekipy, projektu domu jak i wielu innych.

Wiele osób obecnie wraca jednakże uwagę na koszty utrzymania naszego domu. Na to jakiej wysokości będziemy płacili podatki, koszty ogrzewania, mediów jak i utrzymania domu. O ile kwestie podatkowe są najmniej elastyczne i aby obniżyć podatek od gruntu, musimy uciekać się do poszukiwania przepisów prawnych, które znalazły by zastosowanie w naszym przypadku, o tyle na wszystkie inne elementy mamy istotny wpływ.

Jak zatem obniżyć koszty?

Przede wszystkim najwięcej w ciągu roku możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wiadomo, jeżeli przyjdzie ciepła zima, wówczas mniej spalimy surowców dla ogrzewania naszego domu. Ja chciałbym jednakże przedstawić Państwu inteligentny system domów pasywnych. Pierwsze co rzuca się w oczy, to zazwyczaj modernistyczny wygląd domu. Po drugie, pasywny dom ogranicza nam w znacznym stopniu spożycie energii. Ogrzewamy za pomocą systemów grzewczych i nie musi spalać tyle surowca (węgiel, miał, biogroszek czy inny materiał) co w standardowych domach. W jaki sposób taki inteligentny dom pasywny pozyskuje energię?

Źródeł jest kilka, jak i kilka możliwości względem geolokalizacji. Jeżeli budujemy dom gdzieś w niedalekiej okolicy źródeł geotermalnych, możemy się pod nie podłączyć i czerpać z nich energie cieplną. Inną możliwością i najbardziej popularną jest wykorzystanie energii słonecznej. Instalujemy baterie fotowoltaiczne na dachu nasze domu, w ciągu dnia pobieramy energię słoneczną przekształcając ją w energię dla nas użytkową. Także odpowiednie ułożenie domu, tak by okna wychodziły na północny wschód, wówczas będziemy czerpać energię słoneczną jak i ciepło z nią związane przez cały dzień. Możemy także postawić małą, przydomowa elektrownię wiatrową – oczywiście w sytuacji gdy mieszkamy w lokalizacji stosunkowo wietrznej, na tyle by taka instalacja nam się opłacała. Jest to o tyle korzystne, że na wiele elementów inteligentnych pasywnych domów, jak na przykład baterie słoneczne czy turbiny wiatrowe, można uzyskać dofinansowanie państwowe.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest inwestycja w baterie magnetyczne. Polega ona na wykopaniu dołu, wielkości małego basenu o rozmiarach 10 na 5 metrów oraz głębokości 3-4 metrów. Instalowane są tam ogniwa magnetyczne, sama dziura zalane mieszanką żelbetonu i silikonu, i cały ten pojemnik zalany kwasem, który ma za zadanie wytwarzać energię, a odpowiednia instalacja przetwarza ją na energię użytkową możliwą do wykorzystania w domu. Dom inteligentny to także szeroki zakres instalacji dbających o nasz komfort i bezpieczeństwo. Działania takie są wdrażane między innymi przez firmę EcoReadyHouse – pioniera w budowaniu inteligentnych domów i projektowaniu specjalistycznych instalacji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *