Idealny ogród – co powinno się w nim znaleźć?

Nieważne czy posiadasz własny ogródek przy domu, czy też działkę oddaloną nieco od miejsca zamieszkania – na pewno dbasz o swoją ziemię i starasz się ze wszystkich sił, ażeby była jak najbardziej zadbana i piękna. Najważniejszy jest zawsze plan i wiedza o tym, co powinno się znaleźć w ogrodzie, żeby wyglądał on jeszcze atrakcyjniej. Oto kilka propozycji!

Dobry plan to podstawa

Ażeby stworzyć idealny ogród, najlepiej wcześniej wszystko sobie dokładnie rozrysować – to o wiele lepszy pomysł, niż chaotyczne dosadzanie zupełnie niepasujących do siebie roślin tylko dlatego, że ładnie wyglądały w sklepie. Mając dobry plan – na który można z biegiem czasu nanosić odpowiednie poprawki – jesteśmy w stanie zawsze dbać o harmonię w ogrodzie. Zaznaczmy na planie wszystko, co powinno się w nim znaleźć – najlepiej w odpowiedniej skali, ale wystarczą też po prostu kółeczka czy kwadraty z nazwami. Lepszy prosty plan, niż brak planu.

Warto tylko pamiętać, żeby plan był adekwatny do wielkości ogrodu – nawet jeśli na kartce zmieścimy obok siebie oczko wodne, domek ogrodowy, krzesła ze stołem i wielki grill, nie oznacza to, że wszystko zmieści się na danym terenie w rzeczywistości. Szyjmy marzenia na miarę.

Dodatki do ogrodu

W idealnym, zadbanym ogrodzie kolory kwiatów są do siebie tak dobrane, ażeby koić – nie razić. Powinny być dopasowane do charakterów osób mieszkających w domu – stonowane i chłodne, bądź pobudzające i energiczne. Zawsze warto pamiętać o zachowaniu harmonii pomiędzy ilością krzewów i kwiatów – jeśli zaś sadzimy drzewa, wybierzmy dla nich takie miejsce w ogrodzie, by mogły swobodnie rosnąć i nie stanowiły za kilka lat zagrożenia dla domu czy altanki ogrodowej.

W większych ogrodach można sobie pozwolić na oczko wodne – nawet takie z rybami. Choć jego utrzymanie wymaga systematycznych nakładów finansowych, o czym warto pamiętać, nim się na nie zdecydujemy. W mniejszych ogrodach – bądź jeśli nie chcemy, by ogród generował dodatkowe koszty – warto wykonać skalniaki, przeplatając roślinność z kamieniami. Efekt wspaniały!

Jeśli jest na to miejsce, wytyczmy w ogrodzie alejki – na przykład wysypując je żwirem. Wzdłuż alejek warto powkładać w ziemię lampy słoneczne – będą dawały światło bez zużycia prądu. Nie można też zapomnieć o domkach ogrodowych – CGT to firma, która dysponuje ich interesującym asortymentem, w dodatku dostosowywanym do potrzeb klientów. Domki są solidne – wykonywane ze stali, lecz można zdecydować się na przykład na blachę w kolorze „złoty dąb” lub „ciemny orzech”, doskonale imitującą drewno (wspaniale wygląda, a nie musimy o nie dbać).

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *