Garaż w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

Ogród to w pewnym sensie wizytówka i ozdoba całego domu. Stanowi on miejsce relaksu i dumę całej rodziny. Z tego powodu każdy element zagospodarowania tej małej przestrzeni powinien być jak najlepiej przemyślany. Problem może pojawić się już na etapie decydowania o garażu. Jakie są alternatywy? O czym warto pamiętać?

Garaże murowane – plusy i minusy

Tradycyjne garaże murowane mają wiele zalet. Przede wszystkim są doskonałymi izolatorami ciepła. W ich wnętrzu przez cały rok może stać samochód – nie musisz się przejmować, czy przemarznie on zimą. Ponadto tego rodzaju garaż może być zbudowany w podobnym stylu, co sam dom. Dzięki temu uzyskasz wrażenie spójności. Przestrzeń domowa będzie logicznie zorganizowana. Garaże murowane są bardzo trwałe, mogą służyć latami. Ich zaletą jest także nieograniczony rozmiar. W zależności od tego, ile miejsca potrzebujesz, możesz wybudować odpowiednią konstrukcję.

Z drugiej jednak strony musisz pamiętać o kilku mniej pozytywnych kwestiach. Po pierwsze, garaże murowane są drogie. Żeby je wybudować należy także przebrnąć przez skomplikowane procedury administracyjne. Niestety, będziesz musiał zadbać o odpowiednie pozwolenie na budowę, zatrudnić geodetę oraz projektanta. Takie usługi są kosztowne. Drogie jest także rozebranie garażu murowanego, w przypadku zmiany pomysłu na ogród.

Garaże blaszane – ciekawa alternatywa

W ostatnim czasie trwałość popularnych blaszaków znacznie się poprawiła. Firma Alicja produkuje garaże metalowe ze specjalnej blachy ocynkowanej. Tego rodzaju materiał cechuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Blacha ocynkowana wytrzymuje zarówno ulewne deszcze, jak i porywiste wiatry. Garaże z niej wykonane są bardzo wytrzymałe. Ważną zaletą blaszaków jest także możliwość ich szybkiego przemieszczania. Jeżeli planujesz poszerzyć swój ogród, przestawienie takiego garażu nie powinno stanowić większego problemu. Ponadto nie będziesz potrzebował żadnych pozwoleń budowlanych na tego typu działanie. Pamiętaj również o tym, że garaże blaszane są o wiele tańsze od swoich murowanych odpowiedników.

Często można spotkać się z twierdzeniem o blaszakach jako brzydkich magazynach. Tego typu pogląd jest jednak przestarzały. Obecnie możliwe jest projektowanie takich konstrukcji jak garaże, pawilony lub np. kontenery. Firma Alicja umożliwia np. wybór barw ścian garażu, bramy wjazdowej i innych dodatków. Warto także pamiętać o tym, że blaszak może się świetnie sprawdzić jako schowek na narzędzia rolnicze lub ogrodnicze. Ustawiony głęboko w ogrodzie z całą pewnością przyda się jako skład na różne akcesoria.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *