Funkcjonalne lampy do kuchni

Kuchnia jest sercem i duszą domu. Tutaj spędzamy dużo czasu – przygotowujemy posiłki dla tych, których kochamy, przesiadujemy z domownikami, spożywamy posiłki, a nawet zapraszamy gości po przyjęciu. Ta wielofunkcyjna, dobrze widoczna przestrzeń, potrzebuje dobrego oświetlenia, w tym oświetlenia stanowiska pracy, oświetlenia akcentującego i oświetlenia ogólnego.

Rozplanowanie

Aby uzyskać optymalny efekt, najpierw dokładnie zaplanuj oświetlenie kuchni. Zastanów się, gdzie naprawdę tego potrzebujesz, a w drugiej kolejności pomyśl o lampach akcentujących. Wyobraź sobie siebie w kuchni – pomyśl o tym, co zwykle tam robisz i których miejsc używasz najczęściej. Wyodrębnij poszczególne obszary wymagające oświetlenia: szafki, szuflady, blaty, ścieżki i zlew.

Oświetlenie szafek kuchennych

Jedną z pierwszych rzeczy, które robimy w kuchni jest… włączanie świateł i podchodzenie do lodówki. Takie lampki przydają się również w szafkach, zwłaszcza w kuchniach, które nie posiadają okna.

Najlepszym rozwiązaniem oświetleniowym do wnętrz szaf są podszafkowe lampy Eglo. Takie oświetlenie montuje się kilka centymetrów od przednich brzegów szafek, oczywiście we wewnątrz – czyli pod „sufitem” szafki. Lampy dokładnie oświetlają przedmioty, które znajdują się wewnątrz, bez efektu cienia na przodzie. Lampy Eglo dostępne są w różnych szerokościach i długościach, dlatego możesz łatwo dostosować oświetlenie do wielkości szafek.

Szuflady kuchenne

Niektóre szuflady kuchenne są duże i głębokie, dlatego warto również tam zainstalować choćby małe źródło światła. Tutaj sprawdzą się paski LED, które nie zajmują żadnego miejsca, a przy tym są energooszczędne. Prosty pasek LED umieszczony w odpowiednim miejscu doskonale sprawdzi się do oświetlenia każdej szuflady. Jeżeli dodatkowo zainstalujesz czujniki ruchu, żarówki będą włączały się i wyłączały samoistnie podczas wysuwania i wsuwania szuflad.

Blaty kuchenne oświetleniowe

Zdecydowanie najwięcej zadań w kuchni odbywa się przy blatach. Blaty zwykle znajdują się tuż poniżej szafek górnych, więc najprostszym sposobem na ich podświetlenie to wspomniane już lampy Eglo, które można przymocować do spodniej części szafek.

Należy pamiętać, że wiele blatów ma błyszczące powierzchnie. Taki jest np. marmur lub granit, dlatego w tym wypadku najlepsze będzie rozproszone światło, które nie będzie się obijać od powierzchni blatu. Tutaj zdecydowanie należy unikać światła kierunkowego oraz żarówek o bardzo dużej mocy. Najlepsze są żarówki mleczne, które świetnie rozpraszają promienie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *