Drzwi do pokoju dziecka. Jak dobrze je wybrać?

Wybór drzwi wewnętrznych zależy od wielu czynników. Między innymi od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. W salonie najczęściej występują te przeszklone, kuchnię oddziela sama futryna. A co z pokojem dziecka? Jaki typ drzwi warto wybrać, by uzupełnić aranżację dziecięcej przestrzeni? Sprawdź!

Pokój dziecka – jego kolory oraz znajdujące się tam wyposażenie – ulega częstym zmianom. Drzwi są jednak tym elementem, który trudno zmieniać przy każdym remoncie. Dlatego warto wybrać go rozważnie.

Wybór drzwi wewnętrznych

Ogólne kryteria wyboru drzwi wewnętrznych zamykają się w trzech prostych punktach:

  • wymiar – dokładne wymierzenie otworu drzwiowego umożliwi Ci dobro odpowiedniego rozmiaru skrzydła drzwi oraz ościeżnicy. Standardowe wymiary to: 60, 70, 80, 90 i 100 centymetrów. Wielu producentów oferuje także stworzenie drzwi niestandardowych.
  • kierunek otwierania – najpopularniejszym modelem drzwi są te uchylne, które wymagają pozostawienia odpowiedniej przestrzeni do swobodnego ich otwierania. Do wyboru masz drzwi prawe (gdy otwierają się w Twoją stronę, mają zawiasy po prawej stronie) oraz lewe (z zwiasami po stronie lewej).
  • wzornictwo – zależne od charakteru i przeznaczenia pokoju.

No właśnie – przeznaczenie pokoju. Jak to wygląda w dziecięcym pokoju?  Specjaliści strony Dobre Dla Domu podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi do pokoju dziecka:

Odporność i wytrzymałość

Czy Ty jako dziecko siedziałeś nieruchomo, spokojnie i świat zewnętrzny – a zwłaszcza zabawki – zupełnie Cię nie dotyczyły? Na pewno nie. Żadne dziecko nie jest w stanie usiedzieć w miejscu. Pomysły i wyobraźnia to motor wszelkich działań, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo malucha. Jednym z czynników, które to umożliwią są odporne i wytrzymałe drzwi. Najlepiej takie, które łatwo będzie wyczyścić, ponieważ często mogą się na nich pojawiać np. tłuste ślady dziecięcych palców.

Dobrym pomysłem są np. drzwi z laminatem. Skrzydła wyczyścisz bowiem łagodnymi środkami chemicznymi – bez ryzyka i obaw o uszkodzenia.

Jakość materiału i wykonania

To istotna kwestia zwłaszcza przy drzwiach z laminatem lub okleiną innego typu. Mają one zwyczaj odklejania się po pewnym czasie. Czasem zdarza się to dopiero po kilku latach, czasem wystarczy o coś zahaczyć lub coś wylać. W pokoju dziecka może to być niebezpieczne – jeśli materiał będzie odstawał, Twoja pociecha na pewno zacznie się tym bawić, co może prowadzić do większego uszkodzenia.

Dlatego co jakiś czas warto sprawdzać okleinę i w razie potrzeby dokleić ją do drzwi.

Praktyczność

Największe znaczenie ma oczywiście kolor. Do wyboru masz drzwi w wielu kolorach – ciemnym, naturalnym, także białym. Ostateczna decyzja zależy w dużym stopniu od aranżacji wnętrza. Wiadomo, do bardzo jasnego pokoju nie dobierzesz ciemnych drzwi, ale białe również nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bardzo szybko będą one ubrudzone.

Warto zatem zwrócić uwagę na drzwi w odcieniu naturalnego drewna, które idealnie dopełnią wnętrze dziecięcego pokoju.

Bezpieczeństwo

Nie ulega wątpliwości, że to jedna z ważniejszych kwestii. Rozwiązanie jej wymaga jednak pewnych kompromisów.

Na rynku są dostępne trzy główne kategorie drzwi:

  • wewnętrzne pełne,
  • wewnętrzne przeszklone,
  • wewnętrzne z częściowym przeszkleniem.

Jak jednak wybrać model, który sprawdzi się w pokoju dziecka? Małe dziecko będzie się czuło lepiej, jeśli przez szybę w drzwiach będzie widział rodziców. Im będzie ono starsze, tym ta potrzeba będzie maleć. Wzrośnie natomiast chęć zachowania prywatności. Co wtedy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór drzwi z częściowym przeszkleniem. Tu jednak zdecyduj się na matowe, mleczne szkło. Dziecko będzie widziało Twój cień, ale po latach będzie też w miarę osłonięte przed kontrolującymi spojrzeniami. Jeśli jednak zupełnie nie pasuje Ci to do koncepcji, wybierz pełne drzwi, postaraj się jednak o ozdobienie ich os trony pokoju malucha. Naklejki, rysunki – wszystko, co sprawi, że wnętrze będzie wydawało się przytulniejsze, a dzięki temu i bezpieczniejsze.

Brzmi logicznie, prawda? Teraz wystarczy wprowadzić to w życie! Różne modele drzwi wewnętrznych znajdziesz tutaj. Pamiętaj, drzwi wewnętrzne powinny być zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne estetycznie.

Jedna Odpowiedź
  1. Karolina 12 wrzesień 2016 Odpowiedz

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *