Drzwi aluminiowe czy drewniane – które wybrać?

Wybierając drzwi zewnętrzne musimy zwracać uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, izolację termiczną i akustyczną. Ale ważna jest także estetyka, w końcu drzwi wejściowe to niejako wizytówka naszego domu czy mieszkania. Prym wśród materiałów, z których wykonywane są drzwi wiodło dotychczas drewno. Jednak od lat konkuruje z nim wytrzymałe i funkcjonalne aluminium.

Estetyka wykonania

Aluminiowe drzwi do niedawna kojarzyły nam się głównie z architekturą instytucjonalną i budownictwem przemysłowym. Tymczasem obecnie estetyka drzwi tego typu przekonuje także inwestorów prywatnych. To m.in. dzięki procesowi malowania proszkowego – drzwi mogą być dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Wyróżnia je też różny poziom połysku, wybór powierzchni strukturalnych. Ponadto – dla stojących przed wyborem: aluminium czy drewno – istnieje możliwość oprawienia drzwi okleiną drewnopodobną, która doskonale imituje naturalne piękno drewna, a drzwi zachowują doskonałe właściwości aluminium, takie jak wytrzymałość i lekkość. Rozmawiamy z ekspertem z firmy PlastiXal, zajmującej się produkcją stolarki aluminiowej:

– „Poza wszelkimi walorami technicznymi drzwi aluminiowych, doceniamy przede wszystkim ich nowoczesny wygląd oraz łatwość, z jaką możemy je kształtować.. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę oryginalne konstrukcje. Przy tym niezwykle solidne i wytrzymałe.”

Ciepło i bezpiecznie

Wybór drzwi nie powinien być oczywiście podyktowany wyłącznie ich wyglądem. Drzwi mają spełniać także potrzeby użytkowników dotyczące energooszczędności i bezpieczeństwa.

To prawda, że lekkie aluminium może sprawiać wrażenie kruchego, a na domiar złego – chłodnego. Ale lekkość tego materiału w żadnym wypadku nie oznacza jego słabości. Aluminiowe drzwi to solidność, wieloletnia wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Są odporne na uszkodzenia i zachowują swoje parametry techniczne nawet w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji. Nie ulegają odkształceniom pod wpływem czynników atmosferycznych i – w przeciwieństwie do drzwi drewnianych, które są dość podatne na wilgoć i wymagają okresowej konserwacji, by nie utraciły swoich właściwości – drzwi aluminiowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych.

Wbrew pozorom aluminium zapewnia też wysoką izolację termiczną, a także akustyczną, dzięki stosowanym przez producentów zaawansowanych technologii produkcji. Najczęściej mają konstrukcję panelową, a dla dobrej termoizolacji i dźwiękoszczelności wypełnione są warstwą pianki poliuretanowej lub wełną mineralną.

Aluminium doskonale sprawdza się także w drzwiach antywłamaniowych. Zastosowanie tego materiału oraz wysokiej jakości zamków i okuć, skutecznie oprze się włamywaczom.

Przy wyborze drzwi warto zainwestować w produkty renomowanych producentów i fachowy montaż, dzięki czemu będziemy przez wiele lat cieszyć się drzwiami, bez obawy o ich trwałość.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *