Doniczki – kiedy i jakie rodzaje stosować?

Rośliny doniczkowe są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe. Nie tylko te, które znajdują się wewnątrz domu. Zwłaszcza rośliny na zewnątrz w ogrodzie trzeba specjalnie pielęgnować, przesadzać. Nie chodzi tu tylko o nawozy czy specjalne odżywki – to przede wszystkim doniczki. W zależności od tego, jaka jest pora roku należy wiedzieć, jakie rodzaje stosować. To, kiedy trzeba je przesadzać z pewnością znajdzie się w kalendarzu ogrodniczym.

Kiedy przesadzać?

Każdy szanujący się domowy ogrodnik i nie tylko wie, że przesadzanie rośliny nie powinno odbywać się jedynie wtedy, gdy jej korzenie zaczynają już wystawać z doniczki. Zmiana pory roku także wymaga takich zabiegów. Jeżeli rośliny znajdują się na zewnątrz, z pewnością tą czynność trzeba rozpocząć przed nadejściem mrozów. Jeśli przesadzenie nie jest możliwe, wtedy kwiat powinno się odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem. Każda roślina ma pewnego rodzaju dwa okresy: uśpienia i kwitnienia. Ten pierwszy stan uznaje się za czas, w którym kwiat nie powinien być przesadzany. Jednak okres kwitnienia różni się dla każdego rodzaju sadzonki, dlatego przed przesadzaniem warto zapoznać się z informacjami o fazie rozkwitu danej rośliny.

Doniczki – kiedy i jakie rodzaje stosować?

Doniczki dostosowuje się nie tylko do rośliny, ale także środowiska, w jakim ma się znajdować. To właśnie ten czynnik dyktuje warunki, kiedy i jakie rodzaje stosować. Cztery pory roku mają oczywiście swoich przedstawicieli w postaci doniczek. Te, które całym rokiem znajdują się na zewnątrz muszą być w odpowiednim stopniu mrozoodporne. W takich warunkach świetnie odnajdują się doniczki betonowe. Nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać – jedynie wyjąć roślinę, jeżeli nie jest w stanie przezimować w donicy kilku miesięcy.

Wiosną i latem koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni drenaż w doniczkach. Bez problemu można kupić takie modele, które mają od spodu dziurki, aby odprowadzać wodę. Mogą być zarówno plastikowe jak i ceramiczne. Jesień to okres roztopów, dlatego stanowczo nie sprawdzą się drewniane doniczki. Mogą silnie namiękać, pęcznieć, w wyniku czego ich wygląd zewnętrzny po osuszeniu będzie pozostawiał wiele do życzenia. Inne tworzywa z pewnością lepiej poradzą sobie z wilgocią na zewnątrz.

Doniczki, które przez cały rok znajdują się w ogrodzie czy na balkonie, powinny być odpowiednio do tego przystosowane. Taki typ, jak betonowe donice,  jest odporny na mrozy. Kwiaty można oczywiście dostawiać w doniczkach ceramicznych, plastikowych – w każdej chwili można je szybko sprzątnąć, przestawić lub przez kilka dni przechować w innym miejscu, aż pogoda się poprawi. Domowe warunki są dla doniczek drewnianych, ceramicznych, czy plastikowych dużo bardziej wyrozumiałe.

Zobacz więcej o doniczkach w serwisie doniczki-plastikowe.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *