Doniczki jako element ozdobny

Nowoczesne doniczki nie są już tylko praktycznymi naczyniami na podłoże dla roślin. Te najładniejsze same w sobie mogą stanowić ciekawą ozdobę przestrzeni, w której się znajdują. Chociaż oczywiście ich najważniejszą funkcją zawsze jest zapewnienie właściwych warunków do życia roślinom, doniczki powinny tworzyć wraz z kwiatami kompozycje piękne i harmonijne. Podpowiadamy, jak dobrać doniczkę do wystroju wnętrza.

Doniczki

Dobieramy kwiaty doniczkowe do warunków we wnętrzu

Zanim zaczniesz poszukiwania roślin doniczkowych do swojego domu lub mieszkania, dokładnie przyjrzyj się miejscom, w których planujesz je ustawić. Zazwyczaj kwiaty uprawiamy na parapetach i balkonach, nie jest to jednak żelazna reguła, której musisz trzymać się kurczowo. Jeśli marzysz o swojej prywatnej dżungli w mieszkaniu, możesz ustawiać kwiaty również w miejscach oddalonych od okien – na półkach, regałach, kwietnikach, a nawet bezpośrednio na podłodze. Pamiętaj jednak, że różne gatunki roślin doniczkowych mają odmienne wymagania, toteż przed zakupem konkretnego kwiatu upewnij się, że będzie on mógł zdrowo rosnąć na wybranym przez ciebie stanowisku.

Doniczki

Głównym kryterium wyboru doniczki zawsze powinien być rodzaj rośliny. Te o mocno rozbudowanym systemie korzeniowym, np. popularne w ostatnim czasie palmy i draceny, należy sadzić w możliwie wysokich doniczkach i przesadzać do jeszcze większych w miarę ich wzrostu. Z kolei do uprawy kaktusów i sukulentów wybieraj mniejsze, okrągłe doniczki – korzenie takich roślin nie rozrastają się zbytnio. Dla kwiatów rosnących sezonowo i uprawianych na balkonach odpowiednie będą niskie, podłużne doniczki balkonowe, podwieszane na barierkach. Podobne wymagania mają pnącza, zarówno te uprawiane na balkonach, jak i w pomieszczeniach. Dla nich wybieraj wiszące doniczki, z których ku ziemi będą zwisać zachwycające zielenią liście i pełne kwiaty.

Doniczka dopasowana do aranżacji wnętrza

Jeśli już wiesz, jaki rozmiar i kształt doniczki będzie odpowiadał twojej roślinie, możesz przejść do poszukiwania najlepszego designu naczynia na podłoże. Znów przyjrzyj się pomieszczeniu i spróbuj wyobrazić sobie, jaka kompozycja będzie pasowała do niego najlepiej. Do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym wybieraj doniczki o stonowanych kolorach, które będą tu pełniły funkcję stylowego dodatku. Jeśli chcesz wprowadzić nieco ekstrawagancji do takiego pomieszczenia, możesz sięgnąć po doniczkę wykonaną z przeźroczystego tworzywa (np. doniczka Cube), która pozwoli wyeksponować nie tylko roślinę, ale też podłoże. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale przy uprawie hydroponicznej.

Doniczki

„Duże możliwości wyboru doniczek na kwiaty dają aranżacje klasyczne. Większość ozdobnych doniczek dostępna jest w szerokiej gamie kolorów. W zależności od oczekiwanego efektu możesz kupić wszystkie doniczki w jednej barwie lub stworzyć wesoły zestaw różnokolorowych dodatków. Aby uniknąć chaosu we wnętrzu, warto jednak ograniczyć się do zakupu ozdobnych doniczek w maksymalnie dwóch różnych barwach – podpowiada ekspert ze Sklepu Kwiecistego. Chcąc podkreślić dekoracyjny charakter doniczki, wybierz kolor kontrastujący z tłem, czyli np. z barwą ściany”.

Największy wybór interesujących form i kolorów znajdziesz wśród doniczek plastikowych, które są jednocześnie najtańsze. Szukając bardziej tradycyjnych rozwiązań, zwróć uwagę na donice ceramiczne oraz rattanowe lub wykonane z technorattanu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *