Domowa sauna – czy warto?

Jeśli marzy ci się domowe SPA, zainwestuj nie tylko w odpowiednie wyposażenie łazienki, ale i w saunę. To najlepszy sposób na relaks.

Wizyta w saunie doskonale relaksuje i odpręża. Niweluje wpływ stresu i pozwala uwolnić się od niego. Regeneruje ciało, pobudza krążenie, ułatwia detoks organizmu i, co może być ważne dla pań, ma działanie odchudzające. Źródła podają, że jedna wizyta w saunie pozwala pozbyć się średnio nawet 300 kcal. To efekt nie do pogardzenia!

Domowe sauny są coraz popularniejsze i chociaż trudno mówić o prawdziwej modzie, to mimo wszystko coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie ich we własnych domach. Pozostaje pytanie, która z saun (sucha czy mokra) lepiej nadaje się do domu. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Sauna sucha czy mokra?

W suchych saunach panuje bardzo wysoka temperatura rzędu 90 – 100 stopni, ale niska wilgotność powietrza na poziomie 10%. W saunie mokrej temperatura startowa wynosi około 50 stopni, po czym należy ją zwiększać do poziomu 90 stopni Celsjusza, za to wilgotność w tej saunie może być nawet czterokrotnie większa (od 25 do 40%).

Zanim podejmiesz decyzję odnośnie tego, która sauna do domu sprawdzi się lepiej, odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, czy wolisz pocić się w warunkach dużej, czy niskiej wilgotności. Jeśli nie potrafisz udzielić odpowiedzi na to pytanie, wybierz się na kilka sesji do ogólnodostępnej sauny suchej i mokrej i na tej podstawie sprawdź własne preferencje.

Budowa sauny – podstawy

Obecnie nie ma z tym większych problemów. Sauny, zarówno suche, jak i mokre, można bez większych problemów kupić w sklepach. To sauny standardowe, które można łatwo zainstalować. Saunę możesz też zamówić u producenta – do samodzielnego montażu lub wraz z usługą jej zamontowania i stworzenia całej instalacji.

Sauny nie zajmują wiele miejsca, ich powierzchnia z reguły nie przekracza 1,5 do 2 metrów kwadratowych. Sauny takie nadają się więc nie tylko do domów, ale i małych mieszkań. Pamiętaj jednak o komforcie użytkowników – zalecenia zgodnie głoszą, że dla zachowania pełnego komfortu przynajmniej jeden bok sauny do domu powinien mieć długość minimalną 2 metrów.

Jeśli dopiero planujesz budowę domu – saunę uwzględnij w powstającym projekcie. Dzięki temu nie tylko łatwiej ją zainstalujesz, ale też odpowiednio poprowadzisz całą instalację. Pamiętaj, że sauna musi mieć bardzo dobrą wentylację z możliwością odprowadzania pary / ciepłego powietrza na zewnątrz, bo w przeciwnym wypadku wpłynie na mikroklimat panujący w twoim domu lub mieszkaniu, zmieniając go na mniej korzystny.

Cena sauny

Sauna jest jednym, zwartym, zabudowanym pomieszczeniem, najczęściej wykonanym z drewna świerkowego lub z topoli. Najprostsza sauna tego typu kosztuje 6 tysięcy złotych. Jeśli stać cię na większy wydatek możesz wybrać saunę z drewna cedrowego – doskonałą jakościowo, lecz droższą, z ponadstandardowym wyposażeniem – w postaci dodatkowych podestów, ławek lub ze specjalnym oświetleniem.

Jak widzisz, kupując saunę do domu, nie wydasz majątku, a zyskasz doskonałe pomieszczenie do relaksu. Czy warto zainwestować w takie pomieszczenie? Jeśli lubisz relaks w saunie – zdecydowanie tak.

Autor:

Artykuł powstał we współpracy z firmą Megiw

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *