Czym charakteryzują się meble klasyczne?

Klasyka zawsze jest w dobrym guście. Dlatego wiele osób decyduje się na meble klasyczne. Jednak co to właściwie znaczy? Gdzie znajduje się granica stylu klasycznego i jak odróżnić go od innych? Weźmy pod lupę meble utrzymane w tym tonie i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czym charakteryzują się meble klasyczne oraz dlaczego warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu wystroju.

Cechy stylu klasycznego w meblarstwie

Styl klasyczny czy to w literaturze, sztukach plastycznych czy użytkowych ma kilka stałych wyróżników. Meblarstwo zalicza się do tego ostatniego rodzaju sztuki i także tutaj słowo „klasyczny” oznacza określony zbiór cech. Jakich? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Meble Ramadan.

Meble klasyczne nawiązują do stylistyki minionych epok. Charakteryzują się prostotą konstrukcji oraz harmonią zdobień. Nie ma tu miejsca na ekstrawagancję. Wszystkie elementy są stonowane i pasują do siebie. Dotyczy to także kolorystyki. Dominują kolory drewna.

Klasyka to jednak coś więcej niż wygląd. Meble w tym stylu wykonuje się najczęściej z naturalnego drewna, które podkreśla elegancję wyrobu. Wytwarza się je ręcznie i z najwyższą dbałością. Klasyka to bowiem także jakość i ponadczasowość, a tej ostatniej nie zapewnią płyta wiórowa i seryjna produkcja.

Przykłady mebli w stylu klasycznym

Przyjrzyjmy się kilku meblom klasycznym. Co je charakteryzuje i czym odróżniają się od innych?

Pierwszy mebel to biblioteczka w stylu klasycznym. Wykonano ją z litego naturalnego drewna palisandrowego, którego rysunek jest doskonale widoczny. Kolor jest niejednorodny – ciemny brąz miejscami wpadający w rudy. Segmenty biblioteczki oddzielają rzeźbione elementy inspirowane starożytnymi kolumnami, co stanowi bezpośrednie nawiązanie do klasycyzmu. Uchwyty z metalu w kolorze mosiądzu nie rzucają się w oczy, wprowadzają jednak smaczek w postaci metalicznego połysku. Drzwiczki i fronty szuflad zdobią proste płytkie żłobienia biegnące równolegle do krawędzi płaszczyzny. Biblioteczka wyposażona jest w drabinkę, która ułatwia sięgnięcie do książek z wyższych półek. Harmonia prostych linii i kątów wprowadza ład i spokój.

Kolejnym meblem w stylu klasycznym jest palisandrowy stół wykonany w Indiach. Rysunek naturalnego litego drewna jest widoczny, a kolor niejednolity – od ciemnego brązu po rudość, przy czym dominuje brąz o ciepłych refleksach. Uwagę przykuwają znaczna grubość blatu oraz solidne nogi. Pod względem zdobień mebel ten jest bardzo skromny. Rogi blatu wyposażono w okucia o ozdobnych kształtach. Nogi w górnej części są rzeźbione w kształt kuli.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *