Co trzeba serwisować w klimatyzacji samochodowej?

Jeśli posiadamy auto z klimatyzacją, to zapewne przyjdzie moment gdy trzeba będzie zadać sobie pytanie, co należy przy takim systemie serwisować? Otóż tzw. klima nie jest układem, który możemy po prostu pozostawić samemu sobie i liczyć na to, że będzie działać wiecznie i bez problemów.

Należy regularnie stawiać się w warsztacie specjalizującym się w naprawach i serwisie klimatyzacji, zlecając tam niezbędne usługi.

Nieszczelności i czynnik

Układ klimatyzacji samochodowej, jak praktycznie każdy inny, zbudowany jest z systemu rurek, w których znajduje się specjalny gaz. Jest on zwany czynnikiem chłodzącym i właśnie jego właściwości powodują, że cały system może działać prawidłowo. Ponieważ każda instalacja klimatyzacji poddawana jest bardzo wysokim ciśnieniom, mogą zdarzać się wycieki. Te pojawiają się zwłaszcza na uszczelnieniach, ale również w takich miejscach jak skraplacz. Jest on wysunięty maksymalnie na przód auta i przez to narażony na uderzenia kamieni i innych przedmiotów w czasie jazdy. W dobrym serwisie sprawdzą nam czy nie ma wycieków czynnika i ewentualnie uzupełnią jego niedobór w układzie.

Odgrzybianie i ozonowanie

System klimatyzacji to jednak nie tylko sama mechanika, rurki, parowniki, skraplacze i tak dalej. Na końcu bowiem ochłodzone powietrze trzeba jakoś przenieść do kabiny samochodu. Za to odpowiada system kanałów wentylacyjnych i dmuchawa. Trzeba wiedzieć, że tam lubią tworzyć się grzyby, ponieważ okolice parownika są silnie zawilgocone. To dlatego gdy podczas używania klimy ruszamy z parkingu lub skrzyżowania, za autem ciągnie się strużka wody – to właśnie wilgoć, która zebrała się na bardzo chłodnym parowniku. Jest to niestety idealne środowisko dla rozwoju różnych drobnoustrojów. Efektem jest nieprzyjemny zapach, a czasem nawet podrażnienia układu oddechowego. Dlatego układ należy regularnie odgrzybiać, a kanały wentylacyjne poddawać ozonowaniu.

Każdy kierowca posiadający auto z systemem chłodzenia wnętrza, ma też jakiś zaprzyjaźniony serwis klimatyzacji w okolicy. Tam może zlecać wykonywanie wszystkich usług, jakie wykazaliśmy powyżej. Powinno się to robić przynajmniej raz do roku, najlepiej wiosną, gdy zaczyna się sezon na używanie klimy w pojeździe. Dlatego jeśli kupiliśmy właśnie pojazd posiadający klimatyzację, koniecznie znajdźmy jeden z takich serwisów w naszej okolicy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *