Chcesz by twoje okna wyglądały estetycznie? Zainwestuj w odpowiednie żaluzje

Moda nie obeszła się z żaluzjami łaskawie. Po ich wielkiej popularności w latach 90. popadliśmy w przeciwną skrajność, skazując żaluzje na banicję. Prawdą jest, że żaluzje z tamtych lat mogą kojarzyć nam się z nierównymi rzędami szarawych, przykurzonych i powykrzywianych listewek, które w dodatku uparcie zacinają się gdzieś w połowie okna. Jednak współcześni producenci żaluzji mają nam do zaoferowania doskonale funkcjonalną i estetyczną oprawę okien.

Rodzaje żaluzji

Najpopularniejszym rodzajem są żaluzje poziome – mówi ekspert Salonu Wesa. Składają się one z poziomo ułożonych lameli, zamontowanych na sznurowych drabinkach. Dzięki dużemu zakresowi obrotu lameli i możliwości ustawienia ich pod dowolnym kątem, w łatwy sposób regulujemy poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Są szczególnie przydatne na południowych oknach, gdzie często są niezbędnym warunkiem do hodowli roślin, niezdolnych do przetrwania przy zbyt dużej ekspozycji na słońce.

Żaluzje aluminiowe
Żaluzje Aluminiowe

Drugi rodzaj żaluzji to vertical’e, zgodnie z nazwą zbudowane z pionowych pasów. Poszczególne pasy są znacznie szersze niż w przypadku klasycznych żaluzji pionowych i wykonane z laminowanej tkaniny. Pasy te mocowane są na szynie nośnej, która zawiera w sobie cały mechanizm pozwalający na sterowanie. Zamykanie i otwieranie odbywa się przy pomocy sznurków zamocowanych z boku. Dostępne są verticale rozsuwające się na jedną stronę lub na boki. Niestety, w porównaniu do tradycyjnych żaluzji ich mechanizm znacznie częściej zacina się i ulega uszkodzeniom.

Gdzie sprawdzą się żaluzje

Żaluzje pionowe są stosowane przede wszystkim na bardzo dużych oknach, a więc np. w przydomowych oranżeriach, ale także w nowoczesnych biurowcach. Najpopularniejsze, klasyczne żaluzje z aluminium sprawiają wrażenie czystości i przejrzystości we wnętrzu, dlatego najchętniej stosowane są w bardzo oficjalnych lub minimalistycznych wnętrzach.

Żaluzje pionowe
Żaluzje Pionowe

Do kuchni, sypialni czy wnętrz aranżowanych w stylu skandynawskim doskonale nadają się żaluzje z drewna. Naturalny materiał sprawia wrażenie ciepła i przytulności, a dodatkowo pozwala na dużo większy stopień zaciemnienia – wyjaśnia ekspert z firmy Wesa.

Żaluzje drewniane
Żaluzje Drewniane

We wnętrzach bardziej nowoczesnych i w… pokojach dziecięcych, doskonale prezentują się kolorowe żaluzje z aluminium. Obecnie dostępne są we wszystkich kolorach tęczy, a taki wybór z pewnością ożywi i rozweseli każde pomieszczenie. Wybór koloru żaluzji, choć może troszkę mniejszy, dostępny jest również w przypadku rolet drewnianych i bambusowych.

 Kolorowe żaluzje
Kolorowe Żaluzje Aluminiowe

Żaluzje aluminiowe lub PCV są też bardzo chętnie wybierane jako dekoracja okien łazienkowych. Nie da się ukryć, że w wilgotnej łazience sprawdzają się znacznie lepiej niż materiałowe zasłonki, a dodatkowo doskonale chronią naszą prywatność.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *