Beton architektoniczny we wnętrzach

Zarówno klienci, jak i dostawcy bardzo często spotykają się z pojęciem betonu architektonicznego oraz wykonanych z niego płyt. Nierzadko jednak sprecyzowanie, jakie dokładnie cechy powinien posiadać tego typu produkt budowlany okazuje się dość trudnym zadaniem. Czym zatem jest beton architektoniczny, jakie ma zastosowanie oraz od czego zależą jego parametry?

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to odmiana betonu, która pozwala na osiągnięcie pożądanych parametrów pod względem trwałości i wytrzymałości. Jednocześnie materiał ten charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem. Dzięki temu nie jest konieczne przykrywanie go żadną powłoką wykończeniową, na przykład warstwą tynku. Do betonów architektonicznych zaliczyć można wszystkie powierzchnie, których wymagania pod względem wyglądu zostały w jakiś sposób zdefiniowane. Mieszanka tego typu wyróżnia się zwykle dobrze widoczną warstwą strukturalną oraz stosunkowo gładką powierzchnią. Ilość widocznych w materiale wżerów zależy do rodzaju przeprowadzonych zabiegów technologicznych, a także typu zastosowanego formowania. Smugi i przebarwienia w strukturze podkreślają szlachetną formę betonu architektonicznego oraz jego organiczne pochodzenie.

Beton Architektoniczny Archbeton

Zastosowanie betonu architektonicznego

Płyty z betonu architektonicznego produkowane są na drodze manualnej obróbki materiału. W procesie wykonawczym nie są stosowane żadne rozwiązania mechaniczne, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wymiarową oraz kolorystyczną odmienność tworzywa. Beton architektoniczny powszechnie wykorzystywany jest w tworzeniu wykończeń oraz kształtowaniu określonej estetyki różnego rodzaju konstrukcji. Wykonanym z niego elementom nadać można praktycznie dowolny kolor, kształt czy fakturę, co stanowi istotną zaletę. Dzięki temu beton architektoniczny znajduje zastosowanie zarówno w miejscach użyteczności publicznej, jak i aranżacjach wnętrz obiektów mieszkalnych. Mieszanka architektoniczna wykorzystywana jest głównie na najbardziej eksponowanych elementach konstrukcji.

Beton Architektoniczny Archbeton

Wykorzystanie betonu architektonicznego we wnętrzach

Wzrost popularności betonu architektonicznego nastąpił przy okazji rozpowszechnienia się nowoczesnych stylów w architekturze, takich jak minimalizm, modernizm czy industrializm. Ceniony jest przede wszystkim za możliwość łatwego połączenia z rozmaitymi aranżacjami. Beton architektoniczny może równie doskonale wyglądać na przykład z metalem, drewnem, cegłą czy tkaninami. Stanowi idealne tło dla wyposażenia utrzymanego w kolorystyce o dużej intensywności. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i domach o znacznie większym metrażu. Najczęściej beton architektoniczny wykorzystywany jest w formie płyt na ścianach, które poza unikalną estetyką zapewniają również skuteczną izolację akustyczną. Dzięki dodatkowej impregnacji, można stosować je także do instalacji w obszarach o podwyższonym poziomie wilgoci, na przykład w łazience lub kuchni.

Beton Architektoniczny Archbeton

Jak wybrać beton architektoniczny?

Różne czynniki wpływają na jakość betonu architektonicznego. Ostateczny efekt w dużym stopniu wynika z poziomu wykonawczego. Nie bez znaczenia pozostaje także sama mieszanka betonowa oraz system deskowań. Należy pamiętać również o kształcie przygotowywanego elementu. Im bardziej skomplikowana forma oraz trudniejsza lokalizacja docelowa, tym gorsze odpowietrzanie się mieszanki i mniej zadowalający efekt końcowy. Na jakość betonu architektonicznego wpływa także ilość prętów zbrojeniowych, które nierzadko stanowią przeszkodę w odprowadzaniu powietrza oraz szczelnym wypełnianiu deskowań. Kluczowym czynnikiem przy inwestycji jest jednak przede wszystkim wybór sprawdzonego partnera. Decydując się na współpracę z wytwórnią betonu, warto sprawdzić normę produkcji oraz obecność certyfikatu Zakładowej Kontroli Produkcji. Doświadczenie najlepszych uczestników procesu budowlanego zapewnia możliwość otrzymania betonowych płyt najwyższej klasy, a tym samym uzyskania optymalnego efektu estetycznego oraz wysokiej trwałości.

Beton Architektoniczny Archbeton

Prezentowane zdjęcia pochodzą realizacji wykonanych z płyt betonu architektonicznego Archbeton polskiego producenta Betoniarni Kaczmarek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *