Beton architektoniczny czy kamień naturalny

Do wykańczania zewnętrznych elewacji lub wnętrz coraz częściej stosuje się kamień naturalny. Rośnie także zainteresowanie betonem architektonicznym, który można wykorzystać w taki sam sposób. Pojawia się więc pytanie: co sprawdzi się lepiej?

Beton architektoniczny w łazience

Kamień naturalny

Wnętrza bądź zewnętrzne elewacje wykończone kamieniem naturalnym wyglądają bardzo elegancko. Do wyboru mamy bardzo dużo rodzai kamieni naturalnych. Do wnętrz można wykorzystać: marmur, granit, wapień, piaskowiec, trawertyn lub łupek. Na elewacje zewnętrzne możemy wybrać łupek i granit. Kamienie te są najbardziej odporne na działanie wilgoci. Dlatego najlepiej sprawdzają się jako materiał wykończeniowy ścian zewnętrznych. Kamień naturalny ma jednak jedną wadę. Jest to materiał bardzo drogi. Do tego decydując się na ten materiał musimy pamiętać, aby znaleźć renomowanego dostawcę. W sprzedaży znajduje się bowiem nie tylko kamień wydobywany w polskich kamieniołomach.

Coraz częściej pojawia się także kamień naturalny sprowadzany z Chin. Ma on jedną zaletę: jest bardzo tani. Ale za niską ceną nie zawsze podąża wysoka jakość. Jeśli więc chcemy nabyć wysokiej jakości kamień naturalny to najlepiej szukajmy tego wydobywanego w naszych kamieniołomach. Kamień naturalny możemy wybrać jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach pełniących bardzo różne funkcje. Sprawdzi się więc zarówno w łazienkach, kuchniach, jak również w salonach. Możliwości jego zastosowania jest bardzo wiele. Możemy ułożyć go na jednej ze ścian salonu, możemy też wykonać z niego obudowę kominka.

Beton architektoniczny

Jest stosowany w aranżacji wnętrz już od kilku lat. Podobnie jak kamień naturalny sprawdzi się zarówno jako materiał do wykańczania ścian w kuchniach, łazienkach, salonach i w przedpokoju. Betonem architektonicznym można wykończyć także podłogi. Powierzchnie wykończone betonem architektonicznym są odporne na wilgoć, uszkodzenia, niekoniecznie też muszą być szare. Są także łatwe do utrzymania w czystości. W sklepach znajdziemy dzisiaj nie tylko prefabrykowane elementy o różnorodnych kształtach i formach, ale także tynki i farby mineralne o strukturze do złudzenia przypominające beton oraz betonowe płyty. Efekt wizualny, który można osiągnąć we wnętrzach dzięki betonowi architektonicznemu jest zaskakująco piękny.

W porównaniu z naturalnym kamieniem jest także o wiele tańszy. Elementy wykończeniowe wykonane z betonu architektonicznego pasują nie tylko do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym lub industrialnym. Betonowa ściana w salonie dobrze będzie wyglądała połączona z drewnianą podłogą. Z betonu architektonicznego powstają dzisiaj umywalki, brodziki, zlewozmywaki. Możemy zamówić także betonowe meble. Możliwości aranżacji wnętrz z wykorzystaniem betonu architektonicznego jest całe mnóstwo. Pamiętajmy, że betonowe płyty można stosować także na elewacjach. Do wyboru mamy beton w tradycyjnym szarym kolorze, ale także niemal biały. Co więcej, kiedy szary kolor betonowej ściany lub podłogi nam się znudzi, możemy ją bez problemu przemalować.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *