Aranżacja łazienki w bloku

Typowe łazienki w blokach i kamienicach są najczęściej małe i ciasne. Nieliczne posiadają choćby małe okienko, za to w większości obecna jest toaleta. Trzeba też znaleźć miejsce dla pralki. Jak urządzić łazienkę nieustawną i niepraktyczną w bloku?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nam, że typowa łazienka w bloku jest trudna do urządzenia, nie oznacza to, że jej estetyczna i funkcjonalna aranżacja jest niemożliwa. Trzeba się liczyć z pewnymi kompromisami, jednak to nie powinno nas zniechęcać. Na wstępie należy zapoznać się z zasadami urządzania tego typu łazienek oraz praktycznymi trikami, dobrze przemyśleć wystrój i harmonogram prac, a następnie konsekwentnie trzymać się wszystkich ustaleń. Podczas projektowania konieczne będzie dobre rozplanowanie przestrzeni i wydzielenie strefy kąpielowej, toaletowej oraz jeśli to możliwe, kąta na pralkę.

Rozjaśnienie wnętrza małej łazienki

Łazienki w blokach są nie tylko małe i wąskie, ale też zwykle nie posiadają nawet małego okienka, które optycznie powiększa pomieszczenie i je rozjaśnia. Dlatego konieczne jest wprowadzenie elementów, które zrekompensują nam te braki.

Właściwa kolorystyka

Nowoczesna jasna łazienka
Nowoczesna jasna łazienka

Wybierzmy jasne, neutralne barwy: biel, beż, écru lub inne pastelowe barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Kolory mocne i dodające pikanterii zastosujmy tylko w przypadku do akcesoriów łazienkowych.

Dobre oświetlenie

Jasna oświetlona łazienka
Jasna oświetlona łazienka

Łazienkę bez okna trzeba koniecznie dobrze oświetlić. Tutaj, zamiast jednego centralnego źródła światła lepiej będzie wprowadzić kilka mniejszych lamp w strategicznych miejscach, w tym na przykład przy lustrze. Jeśli zależy nam na lampie centralnej, możemy ją zamontować, ale nie rezygnujmy z dodatkowego oświetlenia.

Lustro

Lustro w małej łazience
Lustro w małej łazience

W łazience bardzo ważne jest odpowiednie lustro. Powinno być duże i pozbawione ramy.

Sufit, ściany i podłoga

Duże płytki w łazience
Duże płytki w łazience

Sufit musi być jasny – biały, beżowy lub écru. Ważne jest, aby pasował kolorystycznie do okładziny ściennej i podłogowej. Na podłodze najlepiej będzie położyć kafelki o dużym formacie, które optycznie powiększą naszą łazienkę. Jeśli wybierzemy ciemniejsze płytki podłogowe, możemy położyć na nich jasny dywanik zbliżony kolorystyką do jaśniejszych płytek ściennych. A jeżeli zdecydujemy się na jasne płytki na podłodze, połóżmy na ścianach kafelki z tej samej kolekcji oraz w tym samym kolorze, przez co dodatkowo powiększymy łazienkę optycznie.

Kabina prysznicowa zamiast wanny

Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem
Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem

Ze względów praktycznych w małej łazience w bloku lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna. Najpopularniejszy wymiar kabiny prysznicowej i brodzika wynoszący 90 cm w niektórych przypadkach wciąż jest za duży. Wtedy stosuje się najmniejszą kabinę – 80 cm. Kabinę najlepiej będzie ustawić w rogu pomieszczenia lub we wnęce, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę powierzchni. Powinna mieć przezroczyste ścianki, by wnętrze łazienki nie stało się przytłaczające. Dobrym rozwiązaniem może okazać się brodzik o rozmiarach 70 cm x 70 cm z zasłoną, która ułatwi poruszanie na małej przestrzeni i ochroni łazienkę przed zachlapaniem wodą. Możemy także zrezygnować z brodzika i wybrać oszklony natrysk z kratką odpływową w podłodze. Przez cały czas, kiedy nie korzystamy z prysznica, szyba może być przesunięta, co pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń.

Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, najlepszym rozwiązaniem będzie wanna rogowa, asymetryczna.

Odpowiednia umywalka

Umywalka narożna
Umywalka narożna

Nawet w małej łazience umywalka powinna mieć przynajmniej 45 cm szerokości. Może być jednak płytsza od standardowej. Nie powinniśmy natomiast montować w łazience umywalki o szerokości 35-40 cm, gdyż tej wielkości modele służą tylko do mycia rąk i przeznaczone są do oddzielnych toalet. Jedynie w przypadku, gdy żadna inna umywalka nie wchodzi w rachubę, lepiej wybrać taką zdecydować się na jej całkowity brak.

Warto pomyśleć o umywalce narożnej, która pozwoli maksymalnie wykorzystać wolną powierzchnię w jednym z kątów łazienki. Nie zapominajmy jednak, że priorytetem przy wykorzystywaniu kątów jest prysznic, a dopiero na drugim miejscu może znaleźć się umywalka.

Kłopotliwy sedes

Toaleta podwieszana Gerberit
Toaleta podwieszana Gerberit

Dobrym wyborem będzie podwieszany sedes z ukrytą instalacją i zbiornikiem wody. Rozwiązanie to wbrew pozorom pozwoli nam oszczędzić trochę powierzchni, a także ułatwi utrzymanie łazienki w czystości. Warto wiedzieć, że klasyczny kompakt zajmuje podobną powierzchnię, co sedes z ukrytymi instalacjami.

Czas na pralkę

Pralka w zabudowie
Pralka w zabudowie

O tym, że w mieszkaniu powinna być pralka, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak mimo starań producentów sprzętów AGD, oferujących nam pralki węższe, płytsze i otwierane od góry, przeznaczone właśnie do małych łazienek, zdarzają się sytuacje, w których nawet one w łazienkach się nie mieszczą. Albo nie są wystarczające dla liczniejszej rodziny. Jeśli nie uda się ulokować pralki w łazience, trzeba poszukać jej innego miejsca, może to być przedpokój lub kuchnia.

Nie za wiele mebli i dodatków

W małej blokowej łazience musimy ograniczyć liczbę mebli do niezbędnego minimum. Tak samo powinniśmy postąpić z pozostałymi przedmiotami, jak kosmetyki i akcesoria oraz wszelkie ozdobne dodatki. Ich nadmiar sprawi, że łazienka będzie zabałaganiona, chaotyczna i przytłaczająca.

Zestaw jasnych mebli łazienkowych
Zestaw jasnych mebli łazienkowych

Szafka pod umywalką ma dla wielu z nas duże znaczenie, gdyż pomaga nam w przechowywaniu środków czystości, a nawet kosmetyków. Niestety w przypadku bardzo małej łazienki możemy być zmuszeni do rezygnacji z niej. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie podwieszana umywalka, płytkie szafki wiszące na ścianach oraz wszelkie inne praktyczne schowki.

Aby aranżacja małej łazienki w bloku była estetyczna i funkcjonalna, konieczny jest przemyślany projekt, dobór odpowiedniej kolorystyki i elementów (inspiracji można poszukać na http://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html). Bardzo ważny jest też umiar, pozwalający trzymać w łazience tylko to, co jest tam niezbędne. W ten sposób unikniemy wrażenia chaosu i przytłoczenia. Łatwiej będzie też utrzymać w łazience czystość i porządek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *