3 sposoby na podłogę w stylu retro

Styl retro we wnętrzach nawiązuje do wzornictwa lat 50. i 60. XX w., estetyki art deco czy aranżacji wnętrz pałacowych. W pomieszczeniach urządzonych zgodnie z duchem retro królują więc postarzane meble czy dekoracje, które wyglądają jak wyszukane na pchlim targu. Jakie natomiast podłogi pasują do wnętrza w tym stylu? Podpowiadamy!

Aranżacja w stylu retro nie obędzie się bez szlachetnej podłogi z naturalnego drewna. Może to być zarówno parkiet, jak i posadzka wykonana z desek – ważne jednak, by był to materiał naturalny, któremu mijający czas dodaje uroku. Specjaliści Dobre Dla Domu przygotowali dla Ciebie 3 pomysły na podłogi w stylu retro.

Czar przeszłości, czyli postarzane deski

We wnętrzu w stylu retro sprawdzi się podłoga, która niekoniecznie jest stara, ale na taką wygląda. Przetarcia, szczotkowanie i inne tego typu zabiegi służą wizualnemu postarzeniu desek. Stylizowane pęknięcia czy subtelne przebarwienia przypominają efekty długoletniej eksploatacji, a jednocześnie nie naruszają struktury drewna. Dzięki nim nawet podłoga w świeżo wyremontowanym mieszkaniu wygląda jak przeniesiona z wiekowego dworku czy rustykalnej chaty.

Charakterystyczne są również widoczne sęki czy wyraźne usłojenie (jak w modelu Jesion Coffee Grande dostępnym w ofercie DDD). Niekiedy mogą pojawić się nawet… wzory imitujące ślady po cięciu piłą. Wszystko po to, by nadać aranżacji bardziej autentycznego charakteru.

Klasyczny parkiet w jodełkę

W pomieszczeniu urządzonym w stylu vintage doskonale sprawdzi się również parkiet ułożony we wzór klasycznej jodełki – pojedynczej, podwójnej lub potrójnej. Taką podłogę do dziś można spotkać m.in. w starych kamienicach. Coraz częściej jest układana także w zupełnie współczesnych mieszkaniach – wraca bowiem moda na szlachetne, naturalne parkiety dębowe.

Niezwykle efektownie wygląda również tzw. jodełka francuska, w której krótsze boki deseczek są przycięte pod odpowiednim kątem (zazwyczaj 45o lub 60o).

Podłoga jak z recyklingu

Odważnym zabiegiem stylistycznym będzie również sięgnięcie po deski, które wyglądają jak z odzysku. Różnobarwne deszczułki tworzące efektowną mozaikę ożywią nawet dość proste wnętrze i staną się wyrazistą dominantą stylistyczną. Będą doskonale komponować się nie tylko z wystrojem w duchu vintage, lecz także z aranżacjami loftowymi oraz wnętrzami w stylu eko.

Zobacz również: Jak urządzisz wnętrze w klimacie retro?

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *